Samotna matka: samodzielna, dzielna, idealna? Spotkanie z Moniką Helak

Samotna matka: samodzielna, dzielna, idealna? Spotkanie z Moniką Helak

Samotna matka. Nie ma chyba popularniejszego synonimu biedy i bezadziei. Dwie prace, zapomogi, dzieci w za małych ubraniach, a i tak nie starcza do pierwszego. Czy naprawdę tak to wygląda? Nie. Samotne macierzyństwo ma niejedno oblicze. Chcecie wiedzieć więcej, porozmawiać? Przyjdźcie.

Rodziny prowadzone przez samotnego rodzica stanowią blisko 30% wszystkich polskich rodzin z dziećmi. W przytłaczającej większości na ich czele stoją samotne matki. Część problemów, z którymi się spotykają, bywa przedmiotem dyskusji medialnych. Jednak w guncie rzeczy codzienność życia samotnych matek i ich perspektywa rzadko przedziera do publicznej świadomości. Tym samym tracimy z oczu różnorodność i specyfikę ich doświadczeń, zależnych od posiadanego wykształcenia, sieci kontaktów czy umiejscowienia w strukturze społecznej. Zapominamy, że nie istnieje jedno samotne macierzyństwo – na naszych oczach staje się ono bowiem życiową kondycją, która może przyjmować różne formy.

Dlaczego warto zainteresować się biografiami samotnych matek? Mogą nam one wiele powiedzieć o pożądanych kierunkach polityki prorodzinnej, nierównościach między płciami czy wreszcie możliwych drogach ku zmianie społecznej i emancypacji. I są naszą przyszłością – zgodnie z przewidywaniami socjologów, zarówno w Polsce, jak i w Europie samotnych rodziców będzie coraz więcej. Niewątpliwie lewica społeczna powinna stworzyć dla nich swoją agendę polityczną.

Zapraszamy na spotkanie z Moniką Helak, socjolożką związaną z Instytutem Socologii UW, badaczką samotnego macierzyństwa. Spotkanie jest otwarte i będzie obejmowało wykład i dyskusję z publicznością.

poniedziałek, 22 stycznia, godz. 19:00 PaństwoMiasto, ul. Andersa 29, Warszawa

prowadzenie: Marta Tycner, Fundacja Równanie.