szkoła solidarności 2018

Chcesz wiedzieć więcej?

zobacz program

Chcesz wziąć udział?

Formularz zgłoszeniowy

Szkoła Solidarności była dla mnie bardzo ważnym, wspólnotowym doświadczeniem. Dobra organizacja, doskonały program, wprowadzający w różne zakamarki myśli postępowej, przemiły zespół organizacyjny. Polecam wszystkim, którzy chcą działać i wierzą, że lepszy świat jest możliwy i warto o niego walczyć.

Hubert

Szkoła to przede wszystkim 8 dni wrażliwości, życzliwości i wspólnoty. Jestem wciąż poruszona, że miałam szczęście poznać tak wielu różnorodnych, ciekawych, empatycznych i mądrych ludzi. Mam poczucie, że to jedno z najpiękniejszych wydarzeń mojej młodości. Chciałabym uniknąć patosu, ale myślę, że dyplom Szkoły Solidarności to jakiś rodzaj Świadectwa Dojrzałości, który osobiście znaczy dla mnie wiele.

Zofia

Spotkanie z ludzmi, dla których sprawiedliwość społeczna to realna wartość było niesamowitym doświadczeniem. Interdyscyplinarne podejscie do wykładów i zajęć to zdecydowanie mocna strona Szkoły. Udało się stworzyć przestrzeń dla niezwykłej wrażliwości osob uczestniczacych i dla ideałów, które – mam nadzieję – będą kiełkować i zrodzą piękne owoce. Wróciłam pełna nadziei, inspiracji i motywacji do działania!

Zofia

Chcesz zmieniać świat na lepsze? Masz 18-26 lat? Weź udział w SZKOLE SOLIDARNOŚCI. To osiem dni spotkań, warsztatów i wykładów, które dadzą Ci narzędzia do działania. Skąd sie wzięły ruchy postępowe? Jak rozmawiać z mediami? Jak działają kooperatywy? Czy ekonomia jest trudna? Przyjedź i dowiedz się – w towarzystwie 35 młodych, zaangażowanych ludzi z całej Polski. Szkoła odbędzie się w dniach 5 – 13 lipca w ośrodku Rzemieślnik w Broku nad Bugiem. Zapewniamy pełny, ośmiodniowy program, nocleg, wyżywienie (dieta wegańska) oraz zwrot kosztów transportu. Za Szkolę wnosi sie opłatę solidarnościową pomiędzy 100 a 600 zł, której wysokość określasz sam(a). Nabór trwa do 24 czerwca. W razie pytań pisz na marta.tycner@rownanie.org. Tutaj znajdziesz REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Kto może wziąć udział w Szkole?
Szkoła jest przeznaczona dla osób w wieku 18-26 lat, zwłaszcza (ale nie tylko) studiujących. W Szkole może wziąć udział 35 osób. Chcemy, by było to 18 kobiet i 17 mężczyzn, dlatego do zgłaszania się szczególnie zachęcamy kobiety. Zależy nam na osobach pochodzących spoza wielkich miast.

Nie mam żadnego doświadczenia w działalności publicznej ani w debatach. Czy mogę się zgłosić?
Tak. Szkoła ma być miejscem, gdzie osoby ciekawe, jak wygląda aktywizm i dyskusje polityczne będą mogły znaleźć najlepszą drogę do większego zaangażowania.

Należę do partii politycznej. Czy to mnie dyskwalifikuje?
Nie. Szkoła jest otwarta zarówno na osoby, które działają politycznie lub są aktywistami, jak i na takie, które dopiero chcą zacząć przygodę z aktywnością publiczną. Wymiana doświadczeń i kontaktów między nimi to jeden z celów szkoły. Napisz, czemu chcesz wziąć udział  – uwzględnimy każde dobrze uzasadnione zgłoszenie.

Czy wszystkie zajęcia w Szkole są obowiązkowe?
Tak. Na zajęciach podpisywana będzie lista obecności. Dopuszczamy dla każdego z uczestników możliwość zrezygnowania z czterech bloków zajęciowych w ciągu wyjazdu.

Kto może się ubiegać o obniżenie kosztów Szkoły i na jakich warunkach?
Przy finansowaniu Szkoły chcemy wprowadzić zasadę solidarności. Osoby, które na to stać, płacą pełną kwotę, osoby w gorszej sytuacji materialnej – mniejszą. Wysokość opłaty określasz sam(a) w formularzu zgłoszeniowym.

Zgłosiłam/em się. Co dalej?
W ciągu doby powinieneś dostać automatyczny email potwierdzający Twoje zgłoszenie. Zgłoszenia przyjmujemy do 24 czerwca i rozpatrujemy w trybie ciągłym. Najpóźniej 25 czerwca otrzymasz decyzję, czy zostałaś zakwalifikowana, czy wpisana na listę rezerwową. Osoby wpisane na listę rezerwową będą przesuwane na listę główną w przypadku rezygnacji innych uczestników.

Zostałam zakwalifikowana. Czy to oznacza, że mogę jechać do Szkoły?
Uczestnictwo w Szkole potwierdza ostatecznie dopiero opłata. Przekaż pieniądze na konto Fundacji Równanie, wpisując w tytule przelewu “opłata za Szkołę Solidarności 2018”. Płatności należy dokonać w ciągu 10 dni od decyzji o zakwalifikowaniu, a najpóźniej 18 czerwca. Kiedy środki wpłyną na konto, dostaniesz email z ostatecznym potwierdzeniem uczestnictwa, dalszymi instrukcjami i materiałami.

W cenę Szkoły wliczony jest transport. Czy to znaczy, że zostanie mi zapewniony przejazd? Do Broku nad Bugiem, gdzie odbywa się Szkoła, należy dotrzeć samemu i samemu z niej wrócić. Wszystkie bilety i rachunki za przejazd należy zachować: na ich podstawie zostaną Ci zwrócone koszty przejazdu, do maksymalnej kwoty 200 zł. Osoby chcące dojeżdżać prywatnym samochodem proszone są o kontakt z organizatorami.

Mam specjalne wymagania co do wyżywienia. Gdzie to zgłosić?
W czasie szkoły zapewniamy wegańskie obiady oraz rano i wieczorem szwedzki stół z wyborem potraw wegańskich, wegetariańskich i niewegetariańskich. Jeśli chcesz zgłosić inne wymagania żywieniowe, opisz je w formularzu zgłoszeniowym w dziale “Uwagi”  – postaramy się je uwzględnić.

Jestem osobą z niepełnosprawnością. Czy Szkoła jest dla mnie? 

Ośrodek Rzemieślnik jest dostosowany do osób z niepełnosprawnością ruchową. Dołożymy wszelkich starań, aby w szkole mogły brać udział również osoby z innymi niepełnosprawnościami. W formularzu opisz nam, jakiego rodzaju ułatwień lub asysty potrzebujesz.

Zakwalifikowałem się do Szkoły, ale nie mogę pojechać. Co teraz?

Do 30 czerwca możesz zrezygnować ze Szkoły bez podawania powodu. Zgodnie z regulaminem późniejsza rezygnacja musi być uzasadniona: nieuzasadniona rezygnacja bądź niestawiennictwo w Szkole pociąga za sobą konieczność poniesienia pełnych kosztów Szkoły (wyższych niż opłata).

Mam więcej pytań. Dokąd mam się zgłosić?
Napisz do koordynatorki Szkoły, na adres marta.tycner@rownanie.org