szkoła wiosenna

Nie zgadzasz się na to, jak wygląda świat wokół? Chcesz to zmienić, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobrze trafiłeś/aś! Wiosenna Szkoła Solidarności to osiem dni spotkań, wykładów i warsztatów, które pozwolą Ci skutecznie zmieniać swoje otoczenie. Lepiej zrozumiesz, co to jest sprawiedliwość społeczna i jak działają podatki. Poznasz historię i tradycję ruchów sprzeciwu. Posłuchasz debat o przyszłości Polski, Europy i świata. Nauczysz się rozmawiać z mediami i organizować pikiety. Porozmawiasz z doświadczonymi politykami i aktywistami. Poznasz ludzi z całej Polski, którzy, podobnie jak Ty, chcą wziąć sprawy w swoje ręce.

Mamy środki na zapewnienie bezpłatnego udziału 30 osobom – połowie wszystkich uczestników. Jeśli jednak możesz opłacić choć część kosztów – prosimy zrób to, dając tym samym szansę na udział tym, którzy nie mają takiej możliwości. Normalny koszt uczestnictwa wynosi 720 zł.

Formularz zgłoszeniowy

Chcesz wiedzieć więcej?

zobacz program

Chcesz wziąć udział?

Formularz zgłoszeniowy

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Kto może wziąć udział w Szkole?
Szkoła jest przeznaczona dla osób w wieku 18-26 lat, zwłaszcza (ale nie tylko) studiujących. W Szkole może wziąć udział 60 osób. Chcemy, by było to 30 kobiet i 30 mężczyzn, dlatego do zgłaszania się szczególnie zachęcamy kobiety. Zależy nam na osobach pochodzących spoza wielkich miast.

Nie mam żadnego doświadczenia w działalności publicznej ani w debatach. Czy mogę się zgłosić?
Tak. Szkoła ma być miejscem, gdzie osoby ciekawe, jak wygląda aktywizm i dyskusje polityczne będą mogły znaleźć najlepszą drogę do większego zaangażowania.

Należę do partii politycznej. Czy to mnie dyskwalifikuje?
Nie. Szkoła jest otwarta zarówno na osoby, które działają politycznie lub są aktywistami, jak i na takie, które dopiero chcą zacząć przygodę z aktywnością publiczną. Wymiana doświadczeń i kontaktów między nimi to jeden z celów szkoły. Napisz, czemu chcesz wziąć udział  – uwzględnimy każde dobrze uzasadnione zgłoszenie.

Czy wszystkie zajęcia w Szkole są obowiązkowe?
Tak. Na zajęciach podpisywana będzie lista obecności. Dopuszczamy dla każdego z uczestników możliwość zrezygnowania z czterech bloków zajęciowych w ciągu wyjazdu.

Uczestnicy Szkoły mają napisać esej. Co to znaczy?
W ciągu dwóch tygodni od ukończenia Szkoły poprosimy Cię o przesłanie  2-3 stron tekstu na dowolny temat związany z zagadnieniami omawianymi w Szkole i jakoś łączący się z Twoimi zainteresowaniami lub kierunkiem studiów. Eseje zostaną zredagowane i opublikowane, a Ty dostaniesz egzemplarz publikacji.

Kto może się ubiegać o obniżenie kosztów Szkoły i na jakich warunkach?
Przy finansowaniu Szkoły chcemy wprowadzić zasadę solidarności. Osoby, które na to stać, płacą pełną kwotę, osoby w gorszej sytuacji materialnej – mniejszą. Jeśli chciałabyś się ubiegać o zniżkę – uzasadnij to w formularzu zgłoszeniowym.

Zgłosiłam/em się. Co dalej?
W ciągu doby powinieneś dostać automatyczny email potwierdzający Twoje zgłoszenie. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 czerwca i rozpatrujemy w trybie ciągłym. W ciągu tygodnia od zgłoszenia, a najpóźniej 15 czerwca otrzymasz decyzję, czy zostałaś zakwalifikowana, czy wpisana na listę rezerwową. Osoby wpisane na listę rezerwową będą przesuwane na listę główną w przypadku rezygnacji innych uczestników.

Zostałam zakwalifikowana. Czy to oznacza, że mogę jechać do Szkoły?
Uczestnictwo w Szkole potwierdza ostatecznie dopiero opłata. Przekaż pieniądze na konto Fundacji Równanie, wpisując w tytule przelewu “opłata za Wiosenną Szkołę Solidarności”. Płatności należy dokonać w ciągu 10 dni od decyzji o zakwalifikowaniu, a najpóźniej 15 czerwca. Kiedy środki wpłyną na konto, dostaniesz email z ostatecznym potwierdzeniem uczestnictwa, dalszymi instrukcjami i materiałami.

W cenę Szkoły wliczony jest transport. Czy to znaczy, że zostanie mi zapewniony przejazd? Do Spały, gdzie odbywa się Szkoła, należy dotrzeć samemu i samemu z niej wrócić. Wszystkie bilety i rachunki za przejazd należy zachować, i przesłać na adres Fundacji – na ich podstawie zostaną Ci zwrócone koszty przejazdu, do max. kwoty 200 zł. Osoby chcące dojeżdżać prywatnym samochodem proszone są o kontakt z organizatorami.

Mam specjalne wymagania co do wyżywienia. Gdzie to zgłosić?
Wyżywienie w czasie Szkoły będzie w pełni wegetariańskie. Jeśli chcesz zgłosić inne wymagania żywieniowe, opisz je w formularzu zgłoszeniowym w dziale “Uwagi”  – postaramy się je uwzględnić.

Mam więcej pytań. Dokąd mam się zgłosić?
Napisz do koordynatorki Szkoły, na adres marta.tycner@rownanie.org