Szkoła Solidarności 2023

[WYDŁUŻYLIŚMY CZAS PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ DO 4 SIERPNIA]

To będzie siódma edycja Szkoły. Jak co roku zabieramy na tygodniowy wyjazd grupę wyjątkowych osób, które chcą zmieniać świat. Szkoła to 8 dni intensywnych zajęć rozwijających umiejętności potrzebne do skutecznego działania na rzecz dobra wspólnego. W jej trakcie poznasz praktyczne zastosowanie myśli progresywnej i lewicowej, zaprzyjaźnisz się z osobami z całej Polski i zainspirujesz do robienia wielkich (i pięknych) rzeczy. Żyjemy na skraju katastrofy klimatycznej. Musimy działać tu i teraz, zdecydowanie i razem.

Uczestniczki Szkoły Solidarności w 2020 roku
Uczestniczki Szkoły Solidarności w 2020 roku

Podejmujemy tematy z zakresu ekologii, polityki, ekonomii i działalności publicznej. Przyglądamy się Polsce , bliskiej i dalekiej zagranicy. Rozmawiamy o aktywizmie, formach zaangażowania społecznego i tym, z czym wiążą się w praktyce. Zaproszeni wykładowcy i wykładowczynie, opowiedzą o tym gdzie się znajdujemy – jakim krajem jest Polska, w jakiej kondycji jest świat – i co robić dalej. Szukamy praktycznych, politycznych odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoimy.

Szkoła w 2022, fot. Anna Krasnodębska

A w przerwach między zajęciami będziemy grać w siatkówkę i wspólnie cieszyć końcówką lata.

Tradycyjna gra zespołowa, fot. Anna Krasnodębska

DLA KOGO:

Do udziału w szkole zapraszamy osoby dorosłe w wieku do 30 lat, z sercem po lewej stronie, aktywnie działające na rzecz swoich społeczności lub dopiero pragnące się zaangażować. By wziąć udział w szkole należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Rekrutacja została wydłużona do 4 sierpnia. Zachęcamy do nie odkładania momentu zgłoszenia swojej chęci udziału w Szkole na ostatni moment.

ODPŁATNOŚĆ:

Udział w Szkole jest odpłatny. Pełna cena, obejmująca refundację kosztów dojazdu, zakwaterowanie i wyżywienie, materiały i udział we wszystkich zajęciach wynosi 700 zł. Jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na taki wydatek może zaznaczyć to w formularzu, wskazując ile maksymalnie może przeznaczyć środków i podając krótkie wyjaśnienie. W uzasadnionych przypadkach organizatorzy dopuszczają całkowite zwolnienie z kosztów uczestnictwa.

DATA I MIEJSCE

VII edycja Szkoły Solidarności odbędzie się w dniach 2 – 9 września 2023, w Broku nad Bugiem w województwie mazowieckim. To sprawdzone miejsce z sensowną kuchnią i dobrym dojazdem koleją (stacja Małkinia).

PROGRAM

Aktualny program znajdziesz tutaj i na grafice poniżej. Zastrzegamy sobie możliwość zmian w agendzie Szkoły.

Program Szkoły Solidarności 2023 - obraz

FAQ

Kto może wziąć udział w Szkole?
Szkoła jest przeznaczona dla osób w wieku 18-30 lat. W Szkole weźmie udział maksymalnie 30 osób. Do zgłaszania się zachęcamy kobiety i osoby reprezentujące mniejszości w Polsce. Zależy nam na osobach pochodzących spoza wielkich miast.

Jaki jest koszt udziału w Szkole?

Standardowa opłata pokrywająca między innymi udział w zajęciach, zakwaterowanie i wyżywienie to 700 złotych. Dla osób w trudnej sytuacji finansowej istnieje możliwość obniżenia opłaty za udział w szkole lub całkowite zwolnienie z opłaty. Szczegóły znajdują się w formularzu rekrutacyjnym.

Nie mam żadnego doświadczenia w działalności publicznej ani w debatach. Czy mogę się zgłosić?
Tak. Szkoła ma być miejscem, gdzie osoby ciekawe, jak wygląda aktywizm i dyskusje polityczne będą mogły znaleźć najlepszą drogę do większego zaangażowania.

Czy wszystkie zajęcia w Szkole są obowiązkowe?
Tak. Na zajęciach podpisywana będzie lista obecności. Dopuszczamy dla każdego z uczestników możliwość zrezygnowania z trzech bloków zajęciowych w ciągu wyjazdu.

Kto może się ubiegać o obniżenie kosztów Szkoły i na jakich warunkach?
Przy finansowaniu Szkoły chcemy wprowadzić zasadę solidarności. Osoby, które na to stać, płacą pełną kwotę, osoby w gorszej sytuacji materialnej – mniejszą. Wysokość opłaty określasz sam(a) w formularzu zgłoszeniowym.

Zgłosiłam/em się. Co dalej?
W ciągu doby powinieneś dostać automatyczny email potwierdzający Twoje zgłoszenie. Informację o zakwalifikowaniu się otrzymasz nie później niż 5 sierpnia 2023.

Zostałam zakwalifikowana. Czy to oznacza, że mogę jechać do Szkoły?
Uczestnictwo w Szkole potwierdza ostatecznie dopiero opłata. Przekaż pieniądze na konto Fundacji Równanie, wpisując w tytule przelewu “Opłata za Szkołę Solidarności 2023”. Płatności należy dokonać do 14 sierpnia 2022. Kiedy środki wpłyną na konto, dostaniesz email z ostatecznym potwierdzeniem uczestnictwa, dalszymi instrukcjami i materiałami.

W cenę Szkoły wliczony jest transport. Czy to znaczy, że zostanie mi zapewniony przejazd? 

Do Broku nad Bugiem, gdzie odbywa się Szkoła, należy dotrzeć samemu i samemu z niej wrócić. Wszystkie bilety i rachunki za przejazd należy zachować: na ich podstawie zostaną Ci zwrócone koszty przejazdu, do maksymalnej kwoty 200 zł. Osoby chcące dojeżdżać prywatnym samochodem proszone są o kontakt z organizatorami.

Mam specjalne wymagania co do wyżywienia. Gdzie to zgłosić?
W czasie szkoły zapewniamy wegańskie i wegetariańskie śniadania, obiady i kolacje. Jeśli chcesz zgłosić inne wymagania żywieniowe, opisz je w formularzu zgłoszeniowym w dziale “Uwagi”  – postaramy się je uwzględnić.

Jestem osobą z niepełnosprawnością. Czy Szkoła jest dla mnie? 

Ośrodek, gdzie odbędzie się Szkoła, jest dostosowany do osób z niepełnosprawnością ruchową. Dołożymy wszelkich starań, aby w szkole mogły brać udział również osoby z innymi niepełnosprawnościami. W formularzu opisz nam, jakiego rodzaju ułatwień lub asysty potrzebujesz.

Zakwalifikowałem się do Szkoły, ale nie mogę pojechać. Co teraz?

Do 14 sierpnia możesz zrezygnować ze Szkoły bez podawania powodu. Zgodnie z regulaminem późniejsza rezygnacja musi być uzasadniona: nieuzasadniona rezygnacja bądź niestawiennictwo w Szkole pociąga za sobą konieczność poniesienia pełnych kosztów Szkoły (wyższych niż opłata).

Mam więcej pytań. Dokąd mam się zgłosić?
Napisz do Andrzeja, koordynatora Szkoły na adres a.mikolajewski@rownanie.org