Szkoła Solidarności 2020

Formularz zgłoszeniowy – LINK
Program Szkoły – LINK

Szkoła Solidarności to intensywny cykl zajęć rozwijający postawy i umiejętności potrzebne do skutecznego działania na rzecz dobra wspólnego. W trakcie tygodnia debat, warsztatów i wykładów uczestnicy poznają praktyczne zastosowanie myśli progresywnej i lewicowej, potrzebnych by zachować przy życiu nasz świat. Żyjemy na skraju katastrofy klimatycznej. Musimy działać tu i teraz, zdecydowanie i razem.

To czwarta edycja Szkoły. W tym roku będziemy podejmować tematy z zakresu ekologii, polityki czy ekonomii. Zajęcia poprowadzą m.in. Kaja Puto, Marcin Popkiewicz, Katarzyna Duda, Agata Sikora i Hanna Gospodarczyk. Porozmawiamy o aktywizmie, formach zaangażowania społecznego i tym, z czym wiążą się w praktyce. Zaproszeni wykładowcy i wykładowczynie opowiedzą o tym gdzie się znajdujemy – jakim krajem jest Polska, w jakiej kondycji jest świat – i co robić dalej. Będziemy szukać praktycznych, politycznych odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoimy.

DLA KOGO:

Do udziału w szkole zapraszamy osoby dorosłe w wieku do 30 lat, z sercem po lewej stronie, aktywnie działające na rzecz swoich społeczności . By wziąć udział w szkole należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Ponieważ do startu Szkoły pozostało kilka tygodni, prowadzimy rekrutację na bieżąco – oceniamy aplikację tak jak przychodzą i bez dodatkowej zwłoki informujemy o wyniku rekrutacji.

ODPŁATNOŚĆ:

Udział w Szkole jest odpłatny. Pełna cena, obejmująca refundację kosztów dojazdu, zakwaterowanie i wyżywienie, materiały i udział we wszystkich zajęciach wynosi 500 zł. Jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na taki wydatek może zaznaczyć to w formularzu, wskazując ile maksymalnie może przeznaczyć środków i podając krótkie wyjaśnienie. W uzasadnionych przypadkach organizatorzy dopuszczają całkowite zwolnienie z kosztów uczestnictwa.

DATA I MIEJSCE

IV edycja Szkoły Solidarności odbędzie się w dniach 24 – 31 sierpnia 2020, w Broku nad Bugiem w województwie mazowieckim. 

PROGRAM

FAQ

Kto może wziąć udział w Szkole?
Szkoła jest przeznaczona dla osób w wieku 18-30 lat, zwłaszcza (ale nie tylko) studiujących. W Szkole może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Do zgłaszania się zachęcamy kobiety i przedstawicieli mniejszości. Zależy nam na osobach pochodzących spoza wielkich miast.

Jaki jest koszt udziału w Szkole?

Standardowa opłata pokrywająca między innymi udział w zajęciach, zakwaterowanie i wyżywienie to 500 złotych. Dla osób w trudnej sytuacji finansowej istnieje możliwość obniżenia opłaty za udział w szkole lub całkowite zwolnienie z opłaty. Szczegóły znajdują się w formularzu rekrutacyjnym.

Nie mam żadnego doświadczenia w działalności publicznej ani w debatach. Czy mogę się zgłosić?
Tak. Szkoła ma być miejscem, gdzie osoby ciekawe, jak wygląda aktywizm i dyskusje polityczne będą mogły znaleźć najlepszą drogę do większego zaangażowania.

Czy wszystkie zajęcia w Szkole są obowiązkowe?
Tak. Na zajęciach podpisywana będzie lista obecności. Dopuszczamy dla każdego z uczestników możliwość zrezygnowania z trzech bloków zajęciowych w ciągu wyjazdu.

Kto może się ubiegać o obniżenie kosztów Szkoły i na jakich warunkach?
Przy finansowaniu Szkoły chcemy wprowadzić zasadę solidarności. Osoby, które na to stać, płacą pełną kwotę, osoby w gorszej sytuacji materialnej – mniejszą. Wysokość opłaty określasz sam(a) w formularzu zgłoszeniowym.

Zgłosiłam/em się. Co dalej?
W ciągu doby powinieneś dostać automatyczny email potwierdzający Twoje zgłoszenie. Na przestrzeni tygodnia od momentu aplikacji dostaniesz informację o tym, czy zakwalifikowałaś/eś się na szkołę.

Zostałam zakwalifikowana. Czy to oznacza, że mogę jechać do Szkoły?
Uczestnictwo w Szkole potwierdza ostatecznie dopiero opłata. Przekaż pieniądze na konto Fundacji Równanie, wpisując w tytule przelewu “Opłata za Szkołę Solidarności 2020”. Płatności należy dokonać w ciągu 3 dni od decyzji o zakwalifikowaniu. Kiedy środki wpłyną na konto, dostaniesz email z ostatecznym potwierdzeniem uczestnictwa, dalszymi instrukcjami i materiałami.

W cenę Szkoły wliczony jest transport. Czy to znaczy, że zostanie mi zapewniony przejazd? 

Do Broku nad Bugiem, gdzie odbywa się Szkoła, należy dotrzeć samemu i samemu z niej wrócić. Wszystkie bilety i rachunki za przejazd należy zachować: na ich podstawie zostaną Ci zwrócone koszty przejazdu, do maksymalnej kwoty 200 zł. Osoby chcące dojeżdżać prywatnym samochodem proszone są o kontakt z organizatorami.

Mam specjalne wymagania co do wyżywienia. Gdzie to zgłosić?
W czasie szkoły zapewniamy wegańskie obiady oraz rano i wieczorem szwedzki stół z wyborem potraw wegańskich, wegetariańskich i niewegetariańskich. Jeśli chcesz zgłosić inne wymagania żywieniowe, opisz je w formularzu zgłoszeniowym w dziale “Uwagi”  – postaramy się je uwzględnić.

Jestem osobą z niepełnosprawnością. Czy Szkoła jest dla mnie? 

Ośrodek, gdzie odbędzie się Szkoła, jest dostosowany do osób z niepełnosprawnością ruchową. Dołożymy wszelkich starań, aby w szkole mogły brać udział również osoby z innymi niepełnosprawnościami. W formularzu opisz nam, jakiego rodzaju ułatwień lub asysty potrzebujesz.

Zakwalifikowałem się do Szkoły, ale nie mogę pojechać. Co teraz?

Do 17 sierpnia możesz zrezygnować ze Szkoły bez podawania powodu. Zgodnie z regulaminem późniejsza rezygnacja musi być uzasadniona: nieuzasadniona rezygnacja bądź niestawiennictwo w Szkole pociąga za sobą konieczność poniesienia pełnych kosztów Szkoły (wyższych niż opłata).

Mam więcej pytań. Dokąd mam się zgłosić?
Napisz do koordynatora Szkoły na adres a.mikolajewski@rownanie.org